Sa poboljšanjem performansi današnja generacija centralnih i grafičkih procesora, raste i potrošnja energije. Uprkos boljoj efikanosti tj stepenu iskorišćenja upotrebljene energije, izbor napajanja nije stvar preko koje treba olako preći. U suprotnom može biti izvor mnogobrojnih problema i kvara kompletnog računara.
Neki od korisnika su uverenja da su napajanja od 500 W sasvim dovoljna za napajanje sistema u kome rade GeForce RTX 3090 grafičke karte. Rezultat je gubitak napajanja u roku od nekoliko minuta.
Koliko jako napajanje mi treba za moj računar?
MSI je zbog toga objavio kompletnu tabelu kombinovanja odgovarajućih modela centralnih procesora i grafičkih karti sa napajanjima potrebne snage.
Posebno je skrenuo pažnju na jedan detalj i modele procesora sa prikriveno velikom potrošnjom. To su modeli sa malim TDP faktorom od 65 W, procesori kao što je Core i7 12700k i prodaje se kao energetski efikasna verzija čija je potrošnja od 65 W moguća, ali samo na niskoj frekvenciji od svega 2.1 GHz. Kada procesor uđe u fazu automatskog overklokinga, potrošnja raste i značajno je veća od navedenih 65W.
Slično je i sa AMD Ryzen modelima od 65 W. Ukoliko poželite da rade na visokim frekvencijama, morate povećati TDP limit potrošnje. Modeli sa više jezgara znaju tada da povuku značajno preko 100 W električne energije.
Slično se ponašaju Intel Core “K” modeli, kao i Ryzen “X” procesori “7” i “9” serije koji tokom overkloking ubrzanja lako mogu da povećaju potrošnju do granice od 250-300 W.
Kada su u pitanju High End Desktop platforme na bazi AMD Threadripper i Intel HEDT procesora, potrošnja je još veća i tada se mora obratiti posebna pažnja na izbor napajanja.
Leave a Comment